🚧 Technologia, dokąd zmierzamy.

🚧 Technologia, dokąd zmierzamy.

cześć! Ostatnio napisałem taki artykuł dla Tokeny.PL, którego skrót pomyślałem, że warto umieścić również na moim blogu. Moja generalna refleksja jest taka, że kierunek, w którym rozwijają się różne technologie, jak Sztuczna Inteligencja, Internet Rzeczy, Blockchain czy Kryptowaluty, może być z jednej strony drogą do fascynującej przygody, z drugiej strony, jeśli skręcimy nie w tą ścieżkę i zabłądzimy, to jest szansa, że dojedziemy tą drogą w dość przerażające miejsca.

Obecnie nasycająca się sytuacja KoronaŚ a pokazuje, że jest to wspaniały grunt to wprowadzania zmian w infrastrukturze (również technologicznej), na którą w normalnych warunkach być może społeczeństwo, by się tak łatwo nie zgodziło (systemy identyfikacji, bezgotówkowe społeczeństwa, czy wszystkie rewelacje związane z MMT w grubym wydaniu).

Temat CBDC, który szerzej omawiałem w kontekście Republiki Wysp Marszala (zerknij na mój Algo blog), a który ewidentnie jest na tapecie Banku Rozrachunków Międzynarodowcy i Banków Centralnych, w tych czasach (tu link to filmu BIS z wczoraj + mój tweet, dzieje się) ewidentnie nabiera tempa. Mało tego, ten krótki film (2min) uświadamia, że BIS i Banki Centralne bardzo poważnie myślą o CBDC dla rynku retail, czyli zwykłego, końcowego konsumenta jak ja czy Ty (jako jedno z takich czy innych lekarstw na wspomnianego KoronaŚ). Nie twierdzę, że to źle (nie twierdzę również że to dobrze :-)) twierdzę jedynie, że w przeciągu następnych kilku lat BARDZO dużo zadzieje się na arenie technologii, które wkraczać będą w nasze życie, żeby pomóc nam, np zwalczać skutki pandemii (mam wrażenie że ta narracja się jeszcze nie zakończyła.. niestety).

Technologia, może tu być naszym sprzymierzeńcem, w szczególności blockchain i kryptowaluty, a platformy takie jak Algorand, mogą pomóc w zbudowaniu cudownych rozwiązań. Ale to czy te rozwiązania będą cudowne, czy też nie, zależy w dużej mierze zależy od tego jak bardzo wąsa będzie grupa osób, którym przyjdzie decydować o kształtowaniu się tych nowych kierunków technologicznych. Dużo zależy też od tego czy my jako społeczeństwo na niektóre z “propozycji” się zgodzimy, pozostaniemy bierni, a być może zaangażujemy się (każdy na swój dostępny sposób) w definiowaniu tych kierunków.

Mówię na ten temat sporo na moim kanale YouTube, ale zakładam, że skoro czytasz tego bloga, to pewnie już to ode mnie słyszałaś lub słyszałeś. Jeśli nie to zachęcam – zerknij.

Tym wpisem chciałem przyglądnąć się troszkę bliżej połączeniu technologii, i ich wpływu na nas, na przestrzeni następnej dekady. W szczególności, wziąłem na tapetę InsureTech, czyli rozwiązanie, które Algorand buduje wraz z Attestiv w obszarze ubezpieczeń. Przeczytaj cały artykuł, jeśli masz więcej czasu, a jeśli masz mniej czasu to poniżej kilka refleksji.

To od nas zależy czy na takich platformach jak Algorand, powstanie diament, węgiel, czy może coś jeszcze całkiem innego.

Przybliżenie rozwiązania, które Attestiv i Algorand będą budować w obszarze ubezpieczeń, znajdziesz tu.

Poniżej przemyślenia, gdzie to może doprowadzić za dekadę. Dobry scenariusz i mniej dobry – bo wszystko się właśnie kształtuje.

InsureTech za parę lat ?

Współpraca firm Attestiv i Algorand stanowi początek transformacji w branży ubezpieczeniowej, aby zapewnić automatyzację i nowy poziom obsługi klienta, odbywający się w sposób zwiększający bezpieczeństwo. Od czegoś trzeba zacząć. Wykorzystując niezmienność i współdzielenie zasobów dzięki blockchainowi Algorand, różne strony w obszarze ubezpieczeń, jak sam ubezpieczony, agencje pośredniczące, serwisy napraw, czy też organizacje publiczne, mogą skorzystać z jednego systemu, który porównuje i sprawdza zasoby współdzielone między różnymi stronami w tym procesie, usuwając niepotrzebne opóźnienia i zmniejszając ryzyko oszustwa . Z biegiem czasu dodanie inteligentnych kontraktów może przynieść jeszcze więcej automatyzacji i wydajności w całym cyklu, zmieniając branżę jaką znamy dziś. 

Jakiś czas temu wyjaśniłem w jednym z moich filmów, jak widzę branżę ubezpieczeniową, za parę lat, gdy zobaczymy interoperacyjność różnych protokołów w tej przestrzeni, oraz dojrzewanie całego obszaru blockchain i kryptowalut. 

Poniżej krótkie video w tym temacie.

Ogólnie myślę, że poszczególne platformy blockchain znajdą swoje nisze i zbudują masę krytyczną użytkowników w swoich domenach, niniejszym zaczną dominować platformy, które są najoptymalniejsze pod dany przypadek użycia. W pewnym momencie gdy uzyskamy ich interoperacyjność, umożliwi to jeszcze więcej innowacji i jeszcze bardziej przyspieszy rewolucję kryptowalut, blockchain, AI.

Ekosystemy budowane na bazie takich platfrom jak Algorand, Dfinity, Open Application Network Rootstock czy Cosmos, spowodują, że przedsiębiorcy wymyślą kolejne, nietuzinkowe modele biznesowe, które trudno nam sobie wyobrazić w dniu dzisiejszym, ale kroki, które dziś podejmujemy, tworząc te prymitywne aplikacje na bazie blockchain są konieczne, aby bramy dla bardziej zaawansowanych i wyrafinowanych przypadków użycia mogły się uchylić.

Pobawmy się przez chwilę we wróżbitę i spróbujmy sobie wyobrazić, jak branża ubezpieczeniowa może ewoluować w ciągu następnej dekady.

InsureTech = BezTarć + Płynny + RealTime

kto wie … może nawet SPRAWIEDLIWY … (?)
  • Jako osoba „Ubezpieczona”, mogę sobie wyobrazić, że przypisany do mnie „poziom ryzyka” będzie obliczany w czasie rzeczywistym i będzie zależał nie tylko od mojej historii, ale również od moich obecnych zachowań (zbyt szybka jazda, nie zdrowe żywienie się, spotykanie się z ludźmi z grupy podwyższonego ryzyka, palenie papierosów, przebywanie w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie, itd… o zgrozo…), a także  przewidywane zachowania (tu w grę wchodzi sztuczna inteligencja, która na przykład możne podwyższyć mój poziom ryzyka, ponieważ sądzi się, że osoby o moich zachowaniach żyją zbyt krótko) (chociaż tu mam akurat nadzieję, że system podwyższył by akurat mój wynik, dzięki temu że jem marchewkę i dużo biegam 😉
  • W rezultacie to co zrobiłem, to co robię i to co planuję zrobić (lub co AI sądzi, że ja planuje zrobić) spowoduje dostosowanie moich opłat ubezpieczeniowych w czasie rzeczywistym.
  • Systemy ubezpieczeniowe w przyszłości będą znacznie bardziej płynne i będą obciążać moje konto również w czasie rzeczywistym, automatycznie pobierając opłaty (waluty cyfrowe) z mojego multi-walleta, co sekundę.
  • Zależnie od tego, czy robię ryzykowne rzeczy, czy też zachowuję się dobrze, zapłacę za konkretną usługę ubezpieczeniową co sekundę. Ile? 0,00001 TokenXYZ / sek (jeśli śpię bezpiecznie w domu), a może nawet do 1 TokenXYZ / sek (jeśli akurat wykonuję skok na bungee)
  • Dostęp w czasie rzeczywistym do danych z IoT, inteligentnych zegarków, platform społecznościowych, danych geolokalizacyjnych i kto wie … może nawet dane z implantów = wszystko to będzie analizowane w czasie rzeczywistym przez systemy AI , sprawdzające informacje pod kątem autentyczności, ich powagi i wpływu na mnie => to natychmiast wpłynie również na moje opłaty za taką czy inną usługę. 

Teoretyczny przykład moich dziennych kosztów ubezpieczenia, obliczanych w czasie rzeczywistym, mógłby wyglądać następująco:

Co dalej?

Czy będzie fascynująco, czy przerażająco? 

Sposób, w jaki dzisiaj budujemy tą infrastrukturę, zdefiniuje naszą przyszłość. Będziemy albo bardzo szczęśliwymi ludźmi, zarabiającymi i wydającymi pieniądze w sposób płynny i bez wysiłku, albo zostaniemy zniewoleni przez wielkie korporacje i rządowe instytucje, wpływające na to, co możemy zrobić, a co nie, kontrolując przycisk switch-off, kto wie do jakich systemów…

Weźmy CośVid jako przykładowy scenariusz. Jak to mogło by wyglądać w 2030r.

  • System może zdecydować o wyłączeniu twojego konta bankowego, jeśli wychodzisz z domu podczas pandemii.
  • Twoje opłaty ubezpieczeniowe wzrosną 100 razy, jeśli opuścisz strefę XYZ.
  • Twoje opłaty ubezpieczeniowe wzrosną 10-krotnie, jeśli temperatura twojego ciała wzrośnie powyżej 38 ° C

cóż … mam nadzieję, że to tylko ciemna strona mojej wyobraźni 🙂

Wracając do rzeczywistości…

budujemy tą przyszłość już teraz!

Tarcia wśród społeczności i organizacji budujących te rozwiązania to dobra rzecz. Demokratyzacja procesu decyzyjnego zwykle doprowadza do lepszych rozwiązań.

Wiec, nie spieszmy się z budowaniem szybkich blockchainów. Zróbmy to w rozważny, zdecentralizowany, demokratyczny sposób (Bitcoin jest tu chyba dobrym przykładem).

Ktokolwiek jest zaangażowany w tworzenie tych technologii dzisiaj, lepiej aby zadbał o to, że to co dziś zbuduje, będzie służyć na plus również za 10 lat.

Szybki Zysk Dzisiaj vs. Wolność za 10 lat.

A jeśli dotychczas stoisz z boku i się przyglądasz tym zjawiskom, to rozważ by się zaangażować :: Algorand daje wiele możliwości w tym temacie. Inne ekosystemy również stwarzają takie opjcje. Mówię o tym dużo u siebie na kanale YouTube.

Odwiedź strony Algorand lub Algorand Polska

Omówiłem ten temat również w poniższym wideo

.

Andrzej_0xa0