Banki pokochają kryptowaluty.

Banki pokochają kryptowaluty.

Moim zdaniem najbardziej przełomowa informacja ostatnich tygodni, ze świata krypto dotyczy właśnie USA i “zalegalizowania” możliwości przechowywania kryptowalut przez tamtejsze banki.

Takiego oto niusu dowiadujemy się 22.lipca –> zerknijmy na fragmenty artykułu z bitcoin.pl

„Banki krajowe mogą przechowywać klucze szyfrujące używane w związku z certyfikatami cyfrowymi, ponieważ usługa przechowywania kluczy jest funkcjonalnym odpowiednikiem fizycznego przechowywania”.

Wydarzenie to ma duże znaczenie dla branży kryptowalut z uwagi na to, że dotychczas depozyty były przechowywane przez prywatne giełdy kryptowalutowe takie jak Coinbase. W większości przypadków potrzebowały one licencji udzielanej przez państwo na przechowywanie aktywów należących do dużych korporacji.

Hardcore’owi bitcoinowcy powiedzą, że nie ma się czym ekscytować. Ja uważam że wręcz przeciwnie. I to nie dlatego, że sam poleciał bym do banku założyć konto krypto, ale dlatego gdyż:

  • ucina to wszelkie dyskusje czy USA będzie delegalizować kryptowaluty. USA dość jednoznacznie pokazuje tu czy jest to technologia przyszłości czy wybryk natury.
  • wielu moich znajomych (tak zwani zwykli ludzie spoza krypto :)) mówiło, że jeśli kiedyś Bitcoin czy inne krypto były by dostępne w ich banku, to może rozważyli by taki ruch, by wejść w posiadanie kryptowalut.
  • Można w pewnym sensie spodziewać się podobnych ruchów w kolejnych krajach (jeśli USA ciągle jeszcze pozostaje wyznacznikiem trendów na rynkach światowych)

Zbiegiem okoliczności spowodowało to ożywienie na rynku kryptowaluty w ostatnich dniach.

Trwałe?

Zobaczymy.

Instytucje takie jak JP Morgan czy Goldman Sachs, najpierw wyśmiewały kryptowaluty, potem powoli zaczęły rozwijać swoje projekty (np JPM Coin, czy inwestycja Circle w wypadku Goldmana) a teraz nie muszą już tego robić aż tak bardzo powoli i na pewno nie muszą po cichu 🙂

Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz.

Gandhi Mahtma

Pytanie czy istniejące projekty w obszarze krypto, DeFi, CeFi mają się o co martwić czy wręcz przeciwnie?

Temu poświęcę kolejne filmy. Póki co mógłbym przekierować Was do swoich filmów o StableCoins czy o Celsius – tu jest specjalna playlista.

Możesz zaznajomić się z tą technologią, na przykład za pomocą Celsiusa (oglądnij koniecznie wcześniej serię filmów, mówię tam o branży, tokenie, i szerszej filozofii, ale też zagrożeniach).

Apkę Celsius pobierz tu:

https://celsiusnetwork.app.link/184970a20e

Rejstracja przy pomocy kodu 184970a20e da Ci 20 USD na start (po pierwszym depozycie na $200) oraz kolejne 20 USD gdy w aplikację wpiszesz kod SUMMER.

Kolejne $20stki w postaci BTC będziesz mógł otrzymać również.

Jak?

Mówię o tym w powyższych filmach.

Czego możemy się spodziewać w związku z niusem z USA? Analizie tego tematu przyglądnę się w sierpniu i wrześniu. Na szybko widzę takie kierunki:

  • Te banki i instytucje finansowe, które budowały swoje rozwiązania dla rynku DeFi czy CeFi w ukryciu, będą mogły już trochę bardziej przyznać się do swoich dzieł, i zacząć się chwalić, że już od 2015r robią X czy Y czy Z pod szyldem Startupu XYZ.
  • Ten instytucje, które przespały temat, zaczną na łapu capu organizować M&A, czyli zakupy, polowanie na przyszłe unicorny z tej branży, próbując integrować lub przejmować istniejące startupy ze świata krytpowalut, blockchain i DeFi.
  • Sądzę, że pierwsze duże banki z dashboardem BTC czy ETH zobaczymy w USA jeszcze w tym roku.
  • Wpływ na całą branżę pozostanie z tego niusa bardzo dobry, aż do momentu kolejnych ogłoszeń z seri CV19.. (o ile takie nastąpią)(zakładam że raczej tak). Za pewne spowoduje tu tąpnięcie na tradycyjnych rynkach..

… natomiast czy spowoduje to tym razem tąpnięcie na rynkach krypto, nie był bym już taki pewny, czy i jak mocna i długa będzie szpila w dół.

W każdym razie – czy mi się to podoba czy nie – otworzenie się USA jeszcze szerzej na kryptowaluty – jest to kolejne wydarzenie. które zapisze się w historii adopcji tej technologii, a wpływ będzie znacznie szerszy niż tylko rynki USA.

Udanego weekndu i zabawy Waszymi Celsiusami 😉

Acha.. może warto zerknąć też na ten film

Andrzej_0xa0 – na twiterku