cześć Przybyszu (kimkolwiek jesteś 🙂 )
Na początek chciałem Ci podziękować, że jesteś ze mną w słowie i piśmie (blog i youtube). Wiem, że niusletter był średnio aktywny ostatnio (zwalam na cenzurę 😉 ) ale generalnie dużo tu zależy też od mojego czasu i chęci. Moje chęci są tym większe im jest nas więcej, czasami też trochę zależą od pogody na dworze.
Zacznę więc niestandardowo, od Call 2 Action 🙂
Jeśli znasz kogoś kogo tego rodzaju tematyka CRYPTO i nie tylko mogła by interesować, proszę prześlij mu ten niusletter lub link do jakieś filmu z YouTube Dzienna Dawka Dyskomfortu.
OK, tyle wstępu, teraz do rzeczy…
Ostatnio – po woli (no dobra.. bardzo po woli) zacząłem dodawać strukturę do strony DxTreeM.pl. Celem jest uporządkowanie informacji o projektach które śledzę, wspieram, szanuję 🙂
Na razie jest to dalekie od stanu docelowego, ale przynajmniej wykonałem pierwszy krok 😉 Swoją drogą – jeśli chciał(a) byś pomóc mi w rozwijani tego serwisu – napisz do mnie : andrzej@DxTreeM.pl
Poniżej rozwinę kilka wątków, godnych uwagi.
Celsius ($CEL)
- Większość (WSZYSTKIE?) platformy DeFi są moim zdaniem nie gotowe do masowego użycia. Póki moja ciocia tego nie zrozumie, nie ma szans na mass adoption 😉
- Celsius jest CeFi (Centralized Finance), więc Hard-Core Crypto Entuzjaści tego nie polubią, ale:
- Platforma Celsius dojdzie do DeFi, gdy infra będzie gotowa. Kiedy? Strzelam że 3-5 lat.
- Mają ambitne plany: 100M NOWYCH użytkowników, których chcą dodać to Krypto świata. DeFi się tu nie sprawdzi. Stąd wybór CeFi, czyli pragmatyczne podejście, ale nie zapominają o społeczności IMO.
- CEL token to jeden z lepiej zaprojektowanych tokenów w moim mniemaniu. Społeczność rośnie – Cel token na tym zyskuje.
- 🗝️ Nie będę się tu rozdrabniał – zrobiłem baaaardzo długi materiał video w tym temacie.
- Jeśli czujesz się zachęcony(a), ten kod da Ci 10usd na START (184970a20e) via >> https://celsiusnetwork.app.link/184970a20e
Polkadot ($DOT)
- No w końcu… mainnet… Ten fakt zasługuje na osobny FILM. Prawda? Prace trwają 😉
- Po prawie czterech latach developmentu, Web3 Foundation uruchomiła pierwsze podejście do mainnet dla Polkadot. To projekt, który bliski jest Ethereum (sam już nie wiem czy jako konkurent, czy przyjaciel😉 — i poza smart kontraktami deklarował również interoperacyjność chainów (nie wiem czy się po woli nie wycofują)
- Znowu.. Do decentralizacji to jeszcze trochę tu brakuje: ze względów bezpieczeństwa i stabilności, pierwsza wersja będzie w pełni zarządzane przez Fundację Web3.
- Miałem okazję oglądać zespół Polkadot na kilku konferencjach (Londyn, Warszwa), i sam produkt (lub jego obietnica) mi się podoba. Na pewno niebawem BĘDZIE FILM z detalami 🙂

Algorand ($ALGO)
- Projekt, którym jak wiecie jestem ostatnio zafascynowany. Jeśli nie wiecie – to zapraszam na Algorand-Poland.com gdzie dużo więcej o nim piszę.
- W szczególności, Algorand, wśród masy innowacji (smart kontrakty na layer-1 i język programowania NIE kompletny w sensie Turinga 😉 )planuje wprowadzić kilka GRUBYCH usprawnień. Mówię więcej o tym tutaj:
- Szukam osób, które pomogą mi rozwijać społeczność Algorand w Polsce. Zerknij tu: o tu tu tu 🙂
The OAN ($AION)
To jeden z projektów które śledzę dość długo, oraz wspieram metalnie i nie tylko 😉

Ostatnio można było ich oglądać na Consensus Distributed, czyli konferencji którą organizuje CoinDesk. The OAN pracuje nad ważną aplikacją (MOVES) która skupia się nad zapewnieniem usług finansowych dla gig-workers (uber, ytbers, food-delivery etc..)
Generalnie – dobrze się to zapowiada – smart kontrakty będą wykorzystane do stworzenia historii ‘kredytowe’ danej osoby (coś ala nasz BIK, lub Equifax w US), natomiast to user decyduje czy / co / komu udostępnia. W rezultacie ciągle może dostać kredyt i/lub np ubezpiecznie.
To wąska nisza – ale czy najlepsze startupy nie zaczynają wąsko?
Dodatkowo, co cenię w tym projekcie = oni są bardzo skupienie by z rozwiązaniami “crypto” dotrzeć do użytkowników spoza “krypto świata” w taki sposób by Ci mogli z nich korzystać, nie widząc nawet, co to kryptowaluta lub blockchain.
Cardano ($ADA)
No i na koniec! Charles Hoskionson (założyciel Cardano) w końcu przemówił co do Shelley.
Shelley to faza, która zapewni kolejny etap decentralizacji platformy Cardano. Jednocześnie da możliwość zarabiania nagród ADA, dla tych którzy wspomagać będą platformę.
Tu znajdziecie mój film na ten temat
Tu jest polska grupa na telegramie:
A tu roadmapy.
High Level

a tu LOW LEVEL : nawet z datami!
Generalnie 18 sierpnia każdy może stejkować!

WAŻNE WYDARZENIA – KONFERENCJA MESSARI (aka MAINNET)
Messari i Ryan Selkis robią bardzo dobrą robotę, pomagają projektem krypto się przebić. Niech Cie nie zmyli nazwa – Mainnet – to nazwa symboliczna – natomiast zapraszane są projekty, które mają co do pokazania :). Między innymi Cardano, Aion czy Algorand.
Najlepiej zerknij na Agendę, czy coś Cię zainteresuje. Konferencja jest niestety płatna, ale za pewne wyjdzie tam troche niusów prosto z frontu.

No dobra, na dziś kończę.
Jeśli te treści stanowią dla Ciebie wartość, to proszę prześlij ten niusletter lub jakiś film z mojego kanału. Dziękuję!
Kontakt ze mną via Twitter — Andrzje_0xa0 😉
Panie Andrzeju gratuluje super kanału youtube. Bardzo duzo informacji Pan przekazuje, jestem pod wrazeniem,no i wylądowałem tu i nie wiem czy w tym miejscu powinienem pisać to co co zaraz Pan przeczyta.
Jestem kibicem i zastanawiam się czy klub spotortowy mógłby uzyć technologi blockchain, tokenów etc? Dla przykładu klub ma aplikacje mobilna na której można słuchac klubowego radia, ogladać płatne transmisje video z meczów, kupować pamiatki w sklepie online i sklepie stacjonarnym. Klub sprzedaje karnety i bilety. Osoby które nie moga pojawić się na meczu a sa posiadaczami karnetów moga udostepnić swoje miejsce do ponownej sprzedazy kilka dni przed meczem. W takim wypadku karnetowicz dostaje dostęp do darmowej transmisji meczu na którym nie bedzie a klub drugi raz sprzedaje ten sam bilet. Na stadionie są punkty gastronomiczne. Istnieją też punkty lojalnosciowe dla tych którzy odnawiają karnety na nowy sezon. O to mój scenariusz 😉
Czy zastosowanie technologia blockchain daje realne korzyści dla takiej firmy jaką jest klub sportowy?
pozdrawiam i życzę żeby było z górki 😉
Dziękuję Bardzo Panie Pawle za tą miłą wiadomość. Faktycznie – czasami lubię coś nagrać 😉 Cieszę się mając takich kibiców jak Pan – to dopinguje 🙂
Jeśli chodzi o zaproponowany przypadek użycia dla Blockchain+Token – jak najbardziej potrafię sobie wyobrazić że coś takiego może mieć sens.
Tego rodzaju wykorzystanie tokena w – mozna powiedzieć że to coś ala cyfrowa karta lojalnościowa z poszerzonymi możliwościami. Za pewne dało by się zaprojektować jakieś przypadki użycia gdzie osoba ogladająca / sluchajaca radia – dostaje takie tokeny za czas odsluchu – byc moze mogly by byc tez konkursy w ktorych takie tokeny mozna bylo by zdobyc i inne formy nabywania tokenow, za udział w inicjatywach, usługach, produktach sklepu. Nastepnie z drugiej strony takie tokeny dawaly by szereg benefitow o ktorych tez Pan wspomina. Wyobraźnia jest tu jedynym ograniczeniem. Taki token mógłby być połączony z dowolnym interfejsem klubu (bilety, strona, radio, livesteam, yt, sklep itd.)
W tego rodzaju podejściu warto było by się zastanowić jakiego rodzaju korzyści dałby blockchain vs typowy inny sposob podejscia?? być może posiadacz mógłby udostepniać (‘sprzedając’ jednocześnie) jakies informacje o sobie, swoich preferencjach z innych serwisów, i wszelakie informacje ktore dla kluby stanowily by cenne dane. Takie cos odbywalo by sie za jawna zgodna (opcjonalnie) ze strony uzytkownia, i w zamian dostawal by on tokeny klubu do wykorzystania. Dziś różne platformy “okradają” nas z naszych danych / z prywatności i robią to bez pytania nas o zgodne – techonologia blockchain daje mozliwosci by to jednak uzytkwnik mogl wybrac chce / nie chce – a jesli chce to jakoś z tego skorzystać czy tez zarobić.
Wiec jak najbardziej takie coś ma sens :))
Dziękuję – również dużo sukcesów dla Pana!
PoZdrówka.
Andrzej