Krypto.Projekty

Wśród tysięcy bezużytecznych projektów na rynku blockchain i kryptowalut, jest na szczęście kilkadziesiąt, które są godne uwagi.

Oczywiście czy im się uda przebić z ofertą i dotrzeć do dostatecznej ilości użytkowników końcowych, programistów, przedsiębiorców i minerów to inna sprawa. Każdy z nas zamiast tylko trzymać kciuki, może dorzucić swoją cegiełkę do tej budowli (pewnie lepiej było by napisać tak: dołączyć swoje ogniwo do tego łańcucha bloków :-))

Jednym ze sposobów na które staram się sam wzmocnić ten łańcuch – wsparcie w formie pisanej, gadanej i wizualnej. Poniżej niektóre z projektów, które moim zdaniem są godne uwagi

The Open Application Network (AION)

Platforma The OAN (zasilana tokenem AION) zapewnia publiczne, zdecentralizowane środowisko do tworzenia Otwartych Aplikacji. W wielkim skrócie, jest to alternatywa do tworzenia konkurencyjnych rozwiązań względem online’owych gigantów, takich jak YouTube, NetFlix, Uber, FaceBook czy choćby AirBnB.

Algorand (ALGO)

Algorand to platforma która aspiruje by stać się wiodącą platformą w ekonomii bez granic, czyli zbudować środowisko DeFi ale i podwaliny pod CBDC – generalnie wszelakie otwarte, finansowe i usługi, ale nie tylko, tokenizacja aktywów, czy ubezpieczenia również się dobrze odnajdą na Algorand.

Bitcoin (BTC)

Bitcoina chyba nie trzeba mocniej przedstawiać: state-free money i store-of-value, czyli po polsku : pieniądz niezależny od banków centralnych oraz sposób przechowywania wartości. Natomiast to nie wszystko – zerknij poniżej na projekt Rootstock, on znacznie rozbudowuje możliwości Bitcoina.

Cardano (ADA)

Cardano to otwarta, publiczna platforma i kryptowaluta, która ustanawia podwaliny pod nowy system finansowy, niezależny, odporny na cenzurę, bez granic, sprawiedliwy, czyli dostępny dla każdego i wynagradzający za udział w ekosystemie.

Celsius (CEL)

Celsius to jeden z ciekawszych i bardziej użytecznych projektów zbudowanych na bazie ERC20. Celsius to obecnie platforma CeFi 🙂 (czyli semi-zdecentralizowany ‘bank’). Celsius idzie drogą postępującej decentralizacji (stan docelowy z CeFi do DeFi) więc w krótkim terminie jest to platforma Custodialna, natomiast ciągle mająca system zachęt, który ma użytkownika końcowego i społeczność na pierwszym planie. Bardzo obiecujący projekt z mocnym liderem (wynalazcą VoIP, który teraz wdraża swoje pomysły związane z MoIP = Money Over IP)

Cosmos (ATOM)

Cosmos to dość ambitny projekt, który w największym skrócie: buduje otwartą i publiczną platformę do zdecentralizowanych aplikacji, ale co ważniejsze, który umożliwi połączenie świata zdecentralizowanych platform w jedną wielką sieć za pomocą protokołu IBC, czyli Inter Blockchain Communication, tak by światy i rozwiązania oparte o blockchain mogły się między sobą komunikować i wymieniać dane.

Dfinity (DNF)

Dfinity to kolejny bardzo ciekawy projekt, który chce zabrać internet z rąk gigantów (Google, Amazon, Microsoft, etc.) którzy go dziś zdominowali. Celem Dfinity jest opracowanie komputera internetowego, opartego o protokół ICP, który miałby stać się swoistego rodzaju Chmurą 3.0, czyli rozproszonym system przetwarzania, alternatywą dla AWS czy Azure. Jednocześnie Dfinity wprowadza całkiem nowe podeście do programowania, bazujące na tworzenie bezpośrednio na warstwie nowego internetu. Ambitnie.

Ethereum (ETH)

Ethereum to platforma do smart-kontraktów, czyli środowiska gdzie można tworzyć zdecentralizowane aplikacje, bazujące na rozproszonym przetwarzaniu. Pierwsza taka platforma, nie jedyna, ale obecnie ciągle najpopularniejsza. Go przypadków użycia dla Ethereum to aplikacje finansowe. Następne lata dla Ethereum to zmierzenie się upgradem do wersji 2.0, która rozwiąże szereg problemów które Eth 1.0 posiada.

Mainframe (MFT)

Mainframe to platforma, której celem jest stworzenie środowiska dla twórców zdecentralizowanych aplikacji, adresując główne bolączki obecnych środowisk, czyli niedogodny development oraz słabe wrażenia dla użytkownika końcowego, które oferują obecne Dappsy. Jednocześnie Mainframe tworzy swój protokół pożyczkowy (Mainframe Lending Protocol) na którym planuje odpalić nowej generacji aplicję DeFi.

Rootstock (RSK+RIF)

Rootstock to fascynująca platforma, które buduje drugą warstwę dla Bitcoina (RSK Smart) zapewniając tym samym dużo szerszą funkcjonalność dla BTC, otwierając ten świat na smart kontrakty. Jednocześnie zespół RSK buduje warstwę 3, aka RIF OS (Rootstock Infrastructure Framework Open Standard) która na bazie poprzedniej warstwy dodaje Storage, Płatności, Platformę medialną i wiele innych. Moim zdaniem to jeden z najciekawszych projektów w ekosystemie Bitcoina.

SingularityNET (AGI)

Celem projektu SingularityNET jest demokratyzacja Sztucznej Inteligencji. Obecnie AI jest w rękach wąskiej liczby korporacji IT i organizacji, głównie w US i Chinach, co sprawia ża ta technologia przyszłości, może stanowić zagrożenie – jeśli założymy że AI to budulec technologiczny przyszłości, lepiej by było aby ta przyszłość była budowana przez więcej niż tylko dwa kraje i garstka korporacji. Platforma SingularityNET zapewnia, by każdy mógł tworzyć swoje usługi AI, by te się ze sobą komunikowały, handlowały informacjami i były zarządzane w sposób zdecentralizowany.