🚫 Panie.. jaka tam cenzura…

🚫 Panie.. jaka tam cenzura…

To wszystko w trosce o dobro obywatela 🙂

Przepraszam, wiem że dłuższy czas się nie odzywałem przez maila.

Generalnie po moim ostatnim artykule wysłanym za pomocą popularnego serwisu mailchimp, wspomniany mailchimp zdecydował się zawiesić moje konto. hmm.. 🙂

Sprawa tyczyła się mojego wpisu “Pobudka w czasach zarazy“. Sami zerknijcie, co ja za głupoty tam powypisywałem..

 • Omówienie filmu Phila Koniecznego (czyste straszenie, zero merytoryki..)
 • Szczepionka, Bill Gates, Program ID2020 (kto to w ogóle pomyślał łączyć te tematy w jednym punkcie..)
 • Kilka wskazówek Cezarego Grafa jak się przygotować na kryzys (jaki kryzys.. na co tu się przygotowywać.. Znowu czyste straszenie..)

100% lipne tematy. Więc z pokorą przyjąłem tą naganę, wyraziłem czynny żal za wszystkie grzechy i złożyłem reklamacje, w dniu 15 kwietnia 2020.

Na jakąkolwiek odpowiedź ze strony mailchimp – co mam poprawić by konto zostało odblokowane – czekam do dziś.

To wszystko oczywiście nie jest usprawiedliwieniem mojej miesięcznej przerwy w ciągłości blogowania 🙂. Jakoś tak naiwnie myślałem, że parę dni.. przeczekam.. błąd zostanie naprawiony, ku zadowoleniu obu stron. Czekam do dziś 🙂 Nie to żeby to był jakiś duży problem. Po prostu trochę mnie to zastanawia. Jednocześnie zastanawiam się, kto powinien być moim kolejnym dostawcą usług mailingowych. Czy istnieją już jakieś rozwiązania zdecentralizowane, bazujące na publicznym blockchain w konteście mailingu?

Zastanawiam się również, czy mój kanał YouTube nie powinienem przenieść na inną platformę, bardziej niezależną?

może zmienić na DTube?

a może LBRY?

Na szczęście alternatywy się już budują.

Przyznam, że wcześniej na temat cenzury w internecie patrzyłem trochę pobłażliwie.

Jak to pobłażliwie?

Zapewne przecież zwykle są to jakieś błędy algorytmów AI filtrujących treści (tak – często tak jest), lub ktoś na serio przegina z twórczością i nadaje jakieś zakazane tematy (tak – tego też jest mnóstwo w sieci), ale żeby nie można było się wypowiedzieć ciut alternatywnie na temat wirusa?

hm.. ciągle liczę że to pomyłka, tylko mailchimp musi jeszcze popracować nad sprawniejszym rozpatrywaniem reklamacji. Zobaczymy 🙂

W każdym razie taka refleksja: póki coś nas bezpośrednio nie dotknie, traktujemy to z dużo większą wyrozumiałością, lub nawet ignorancją, często znajdziemy uzasadnienie dlaczego winny jest winny. Co innego jak sprawa dotyczy nas samych. A zwykle jest tak, że jeśli przymykamy oczy na krzywdę która dzieje się sąsiadowi, to i do Ciebie zapukają. Kwestia czasu. Pobudka.

Pozwolę sobie tu przytoczyć taki głupkowaty cytat:

“Nasze życie zaczyna się kończyć, gdy zachowujemy milczenie w tematach, które są istotne” / Martina Luther King

To wszystko mi przypomina, wiele ciekawych wystąpień Andreasa, gdzie mówi o 5 ważnych parametrach blockchaina:

 • Open (OTWARTY)
 • Public (PUBLICZNY)
 • Borderless (BEZ GRANIC)
 • Neutral (NEUTRALNY)
 • Censorship-resistant (ODPORNY NA CENZURĘ)

Oczywiście, można powiedzieć, że mój mikro przypadek jest mało istotny. Bo faktycznie jest. Ale przyglądnijmy się innym przypadkom z ostatnich dni.

London Real – ban za wywiad z doktor Judy Mikovits.

Kim jest Judy Mikovits? Badaczka naukowa z USA, która od wielu lat wypowiada się krytycznie na temat sposobu produkcji, testowania, a w rezultacie skuteczności wszelakich szczepionek. Nie wiem czy jest sens w ogóle śledzić jej badania, bo jest na tyle niedorzeczna, że trafiała nawet za to za kratki. Ale jeśli ktoś chce zmarnować trochę czasu to tu zdaje się, że zachował się jeszcze jej film z tłumaczeniem w j.polskim.

Przypadków jest wiele, Jason Appleton (Crypto Crow), usunięty z YT na tydzień, na szczęście przez pomyłkę, za dużo o finansach gadał.

O przypadku Kazika w zasadzie lepiej nie wspominać, bo wiadomo że chłopak już dawno odjechał i w zasadzie oburzające jest że ktoś go w ogóle wpuścił na antenę Trójki!

Można było by mnożyć, przypadków jest wiele, a moja refleksja jest taka:

 • sztuczna inteligencja która stoi za tymi algorytmami jest jeszcze zbyt niedoskonała, więc póki się nie nauczy – przypadki będą się mnożyć i dzielić.
 • rozgrywki ekonomiczno/polityczne i niejasność w temacie co wolno a co nie sprawiają, że platformy giganci boją się o swoją egzystencję, więc wolą działać proaktywnie, usuwać raczej więcej niż mniej treści, by nie zostać posądzonym o promowanie treści nie zgodnych z polityką mainsteam (tu wstaw pasujący kanał)
 • o upolityczeniu mediów tu nie wspominam, bo takowe nie wstępuje i należy to włożyć do katalogu teorii spiskowych.

Do konkluzji…

bo nie chodzi mi o to by narzekać, idą czasy gdzie prawdziwie zdecentralizowane platformy, odporne na cenzurę treści, odporne na “wyłączenie” lub zatrzymanie, odporne na wpływy jednostek, będą potrzebne coraz bardziej.

Trochę się tego buduje. Mnie najbardziej fascynują rozwiązania oparte o Bitcoin czy Ethereum, bo w tym momencie to są jedyne platformy, które osiągnęły jakiś poziom decentralizacji. Oczywiście sam Bitcoin nie jest blockchainem na tyle szybkim, tanim czy funkcjonalnym, by to się dało zrobić bezpośrednio na tej warstwie, a Ethereum musi “przeżyć” swój upgrade do Eth2.0 by dalsze rozważania z Eth w tle miały sens, natomiast powstają fascynujące rozwiązania na kolejnych warstwach Bitcoina. Osobiście jestem zafascynowany Rootstock i RIF OS (Rootstock Infrastructure Framework Open Standard)

Są też inne świetne platformy, jak ta budowana przez zespół The Open Application Network, tworzą otwartą platformę, która ma pomóc konkurować z tech-giants:

czy też Algorand, bardzo fajny protokół i platforma dla ekonomii bez granic:

albo choćby Cardano, realizujący podobne cele jak dwa powyższe, budują wolno, ale konkretnie i mądrze i jakościowo.

Natomiast wszystkie z nich są jeszcze w fazie inkubacji..

w fazie developmentu, rozpraszania modelu zarządzania, decentralizacji infrastruktury, więc za wcześnie by oceniać czy nadają się do masowego użycia na powyższe przypadki, mając pewność że nikt ich nie wyłączy.

Za większością z tych platform stoją firmy, które owszem, mają na tapecie zdecentralizować model zarządzania platformą, ale zwykle jest to ostatni krok na roadmapie, gdyż platformom tym zależy na prędkości budowania się, a zdecentralizowany gov model nie ułatwia szybkiego developmentu.

W każdym razie, myślę że wszyscy fascynaci Kryptowalut i Blockchain powinni się cieszyć (jakkolwiek kuriozalnie to nie zabrzmi) z nachodzących kryzysowych przemian ekonomicznych, technologicznych, gospodarczych i za pewne społecznych. Bo Wasze ulubione krypto projekty zostały stworzone właśnie na takie czasy i w najbliższych latach będą poddawane stress-testom.

Teraz albo nigdy.

Ocenimy za dekadę.

Acha, zapomniał bym. MUST SEE.

Phil Konieczny znowu coś knuje. Ach te jego teorie spiskowe, czy on się w końcu kiedyś ogarnie?…. że jeszcze go nikt z tego youtube nie usunął za takie głupoty.

Wirus = oszustwo?

Koniec wolności?

Zbiorowe szczepienia?

Odjechał chłopak..

Pozdrawiam

Andrzej.