🗝️ Tymczasowo “pod kluczem”

🗝️ Tymczasowo “pod kluczem”

Świat jaki znamy..

Zmienia się. 

Tymczasowo.

Na pewno?

Obserwując ostatnimi dniami, jakie tymczasowe rozwiązania wprowadzają i/lub planują wprowadzić różne państwa na świecie, w związku z zaistniałą pandemią oraz jej wpływem na gospodarkę, do głowy przychodzi mi jedna refleksja:  tymczasowe rozwiązania są najtrwalsze. Za pewne każdemu z nas zdażyło się wdrożyć jakąś tymczasową łatę, która bardzo fajnie się sprawdza do dziś. Czyż nie? 🙂  

tu wypisz listę swoich temp___grzechów.. ja na przykład bardzo lubię swoje buty biegowe, z dosztukowaną w 2018r sznurówką, poprzednia się zerwała, więc włożyłem jakiś tam sznurek.. tak na szybko.. Trzyma do dziś! 🙂

W tym klimacie, moją uwagę zwrócił artykuł Yuvala Harari (autor książki “Sapiens“). Harari dużo uwagi poświęca tematowi naszej prywatności. Czeka nas być może największy kryzys ekonomiczno-gospodarczy naszego pokolenia, wprowadzane są i prawdopodobnie będą dalej, różne dekrety i regulacje, by uchronić nas przed narastaniem pandemii..
Czyprywatność każdego z nas na tym ucierpi?

#1 Yuval Noah Harari: the world after coronavirus.

Decyzje podejmowane przez państwa i rządzących w ciągu najbliższych kilku tygodni, prawdopodobnie ukształtują świat na długie lata. Będą kształtować nie tylko nasze systemy opieki zdrowotnej, ale także naszą gospodarkę, politykę i kulturę. Wiele krótkoterminowych środków nadzwyczajnych stanie się stałym elementem życia. Taka jest natura sytuacji kryzysowych, że podejmowane są trudne decyzje, ale zwykle ich odwrócenie zajmuje dużo czasu lub z różnych względów jest nieodwracalne.
Co powinno nas ewentualnie zaniepokoić?

  • monitorowania naszej lokalizacji, w oparciu o smartphone (w Chinach, to już ma miejsce).
  • wykorzystanie face-recognition, milionów kamer na ulicach, w telefonach, być może rozwiązań satelitarnych, by ustalić że ty to ty i gdzie się obecnie znajdujesz.
  • bransolety biometryczne dla każdego, które monitorują temperaturę ciała i tętno, 24 godziny na dobę.

Super! algorytmy będą wiedzieć, gdzie byłeś i kogo spotkałeś, co w połączeniu z danymi biometrycznymi da możliwość wykrycia, że jesteś chory, zanim się sam jeszcze zorientujesz. Brzmi wspaniale, prawda?

Zapewne pomogło by to w jakimś stopniu w walce z wirusem. Ale na jak długo by z nami by zostało? Przecież trzeba przeciwdziałać, by tak straszna pandemia nie powtórzyła się równieżw przyszłości, prawda?

Patrząc w przyszłość “post-virus”, potrafię sobie wyobrazić, co się stanie gdy zaczniemy monitorować, to co dzieje się z temperaturą ciała, ciśnieniem krwi i pulsem, łącząc te dane z tym co akurat oglądamy w internecie, jaki artykuł czytamy, czy na jakim fragmencie filmu z Netflixa w danym momencie żywo reagujesz. Łacząc kropki, można dowiedzieć się, co cię rozśmiesza, co sprawia, że płaczesz, a co sprawia, że jesteś na prawdę bardzo zły. 

Możliwości Cambridge Ananlytica wyglądają przy tym jak zabawki dla dzieci.

Technologia “nadzoru” czy też “inwigilacji” rozwija się w zawrotnym tempie, a to, co 10 lat temu wydawało się science fiction, dziś jest chlebem powszednim.

Nawet gdy liczba zakażeń wywołanych przez koronawirusa spadnie do zera, niektóre rządy mogą argumentować, że muszą utrzymać systemy nadzoru biometrycznego, ponieważ obawiają się drugiej fali koronawirusa lub ponieważ w Afryce Środkowej rozwija się nowy szczep Ebola. Tymczasowe przestaje być tymczasowe.

#2 Understanding the Lasting Effects of COVID19


Wywiad/Podcast z Ryan Selkis dla Epicenter. Ryan był jedną z pierwszych osób na świecie, który zaczął pisać o Covidzie19 już na początku lutego, wyłapując to zjawisko jako o potecjalny “Black Swan”. Poniżej zerknij w historię – ja na pierwszy jego artykuł natrafiłem 8 lutego, natomiast wcześniej były tweety.


Nie znam wielu osób, które tak wcześnie wyłapały wpływ tego wirusa jako zagrożenie dla światowej gospodarki (piszę tu o ekonomii, gospodarce, a nie o części “epidemiologicznej”). Sam na początku obserwowałem wiadomości Ryan jako zbyt paniczne, gdy mówił o ograniczaniu ekspozycji w krypto. Jak to, przecież to Safe Haven. Dziś, nie ma wątpliwości że zagrożenie jest. Jest poważne.Natomiast nie tyle boję się jego wpływu na zdrowie ludzkości, co na światową ekonomię, w perspektywie wieloletniej.


uwaga: o zdrowie ludzkości również się boję, zarówno fizyczne jak i psychiczne.. ale o to się martwię już od dawna, patrząc jak zdrowo się trzymamy na co dzień, żywimy śmieciami, żyjemy w stresie, ruch ograniczony do klikania palcem po ekranie telefonu.. smutne…


Wracając do tematu, R.Selkis jest niezły w wychwytywaniu wykładniczo rosnących trendów, na ich wczesnym etapie. Bitcoina namierzył w 2011, COVIDa w styczniu 2020. Moim zdaniem mądry człowiek. Warto posłuchać. 

Dyskusja w podcaście uchwyca historię wirusa “od zarodka”, ale co ważniejsze: sporo jest poświęcone właśnie wpływowi na rynki, na kryptowalutystartupy, nakreślając trendy, które mogę przybrać na znaczeniu w świecie “post-COVID-19”. Messari nie przygląda się temu z boku. Patrzę na ten zespół (który nie tylko pomaga rynkowi krypto dodać profesjonalizmu i od-SCAM-ować go z fałszywych projektów) jak na zespół, który cała sytuacja “kryzysu” wzmocni. Zwykle w momentach katastrof, wiele wydmuszkowych przedsięwzięć ginie, a kwitną nowe potęgi. Do tej drugiej grupy zaliczył bym Messari. Wspomnę 3 ruchy, który ten team robi w dobrą stronę – warto zgłębić dalej:

  • Fundusz na ratowanie krypto + podtrzymanie rozwoju najciekawszych projektów w obszarze blockchain (mowa o tym w wywiadzie dla Epicenter). Generalnie w tych trudnych czasach sporo projektów potraci płynność. Fundusz, ma pomóc by te najlepsze jednak przeżyły.
  • Mainnet Events. Między 8-10 czerwca odbędzie się duża konferencja krypto, 100+ grubych mówców z branży. Wirtualnie. Jest to nowe rozdanie “by Messari Crypto”. Myślę żę będzie głośno.  Poniżej zostawiłem link dla zainteresowanych. Ja sie zapisuję!
  • Rozszerzenie pola działania – nieszablonowa elastyczność – wyjście poza #KryptoBełkot, być może to przyciągnie ludzi spoza branży do crypto. Zresztą.. kolejny akapit jest namiastką tego o czym piszę (“Convid with Messari”)

Tracking COVID-19 with Messari


Jeśli nie znaleźliści jeszcze na swojego ulubiony portalu ze statystykami na temat wirusa, to zerknijcie na … uwaga… Messari Crypto…. 🙂 
Messari tymczasowo zaczęło sporo czasu poświęcać COVID-19. Dla przypomnienia, Messari to poral informacyjny dla świata krypto i blockchain 🙂 Jakkolwiek by te dane były interesujące, zmierzone i interaktywne, mnie interesuje bardziej, czy Messari w dłuższej perspektywie pozostanie serwisem krypto-nius, czy na stałe rozszerzy tematykę. Obstawiam to drugie. Obstawiam, że zawojują świat kryptowalut i blockchain, metryk w tym obszarze, fachowych i potwierdzonych informacji, oraz że będą jednym z magnesów dla start-upów do tej branży.

Trzymajcie się zdrowo, zarówno na ciele jak i na duchu 🙂

PoZdrówka
Andrzej_0xa0